THERAPEUTIC DANCE

In my courses of dance movement therapy and therapeutic dance I offer more space for individual experience, exploration, experiments and expression. Space to learn more about yourself through movement and bodywork, enabling participants to move ahead. These courses reflect my interest in the exploration of my inner space, work with related themes and my desire to cultivate movement expression through ways other than dance. This is not a therapy group. The courses are intended for "stabilized" participants, who are aware of their personal responsibility for their psychosomatic health. 

The content is spontaneous – there is no specific choreography. No previous experience with dance is necessary.

AKTUÁLNÍ KURZY A WORKSHOPY

14.9. TANEC A MEDICÍNA workshop

Hudebně-taneční pouť po vlastním těle s využitím pohledu celostní medicíny.

INFO + PŘIHLÁŠKA

KREATIVNÍ TERAPEUTICKÝ TANEC - roční sebezkušenostní kurz

Od září 2018 otvíráme nový ročník Kreativního terapeutického tance pod vedením výborných lektorů nejen z oboru tanečně pohybové terapie.

INFO + PŘIHLÁŠKA

REFERENCE

Velmi ráda chodím k Alence tančit, a to i přes mé pohybové nedostatky. Nedokážu udělat některé věci, jako například rozhýbáni hrudníku nebo otočky. V dětství jsem byla ochrnutá na levou půlku těla, po prvním silném epileptickém záchvatu. Její taneční lekce mi pomáhají se lépe prosazovat jak v osobním životě, tak i v pracovním.

Sylva KubařováBrno