ALENA CHLÁDKOVÁ

moveart, Alena Chládková

Když mi bylo 12, měla jsem za sebou několik tříd klasického baletu, toužila jsem jít na konzervatoř a stát se tanečnicí. Nakonec ale bylo rozhodnuto, že budu pokračovat v "řádném" vzdělávání a na pár let jsem úplně přestala tančit.

Když na to vzpomínám, cítím vždycky radost z toho, že mi osud stejně nakonec splnil můj sen. I když, co se pohybových kvalit týče, dá se africký tanec považovat za pravý protipól baletu.

S africkým tancem jsem se seznámila v roce 2005 na kurzu Terezy Pospěchové. Byla to láska na první pohyb. Od roku 2008 vedu pravidelné kurzy afrického tance v Brně a víkendové workshopy v různých městech ČR. Ve stejném roce jsem taky začala hrát a tančit v kapele Tubabu pod vedením Broni Pavlíčka, kde jsem působila do roku 2014. 

Během let 2008-2012 jsem navštívila 4x Západní Afriku, konkrétně Guineu, Senegal, Gambii a Sierra Leone, kde jsem se účastnila několika workshopů a soukromých lekcí u místních tanečníků. V Africe jsem strávila celkem 9 měsíců a kromě tance jsem se tam věnovala také rozvojovým projektům ve vzdělávání, zemědělství a zdravotnictví.

Kromě afrického tance jsem vyzkoušela i další taneční styly - contemporary, kontaktní improvizace, butoh, jazz dance, pole dance, orientální tanec...Některým z nich se nárazově věnuji dodnes. V roce 2014 jsem strávila měsíc na Kubě, kde jsem se věnovala afrokubánskému tanci yoruba. Mojí velkou zálibou je taky jóga, kterou na svých lekcích ráda využívám k protažení.

V roce 2014 jsem ukončila 4-letý výcvik taneční pohybové terapie v Praze. Ráda se proto věnuji tanci a pohybu také jiným způsobem, než v rámci taneční formy a ráda na lekcích využívám terapeutických přesahů. Původním povoláním jsem sociální pracovnice. Mám za sebou několik let práce s lidmi závislými na alkoholu a drogách, zneužívanými dětmi, mladými lidmi bez rodin a oběťmi domácího násilí.

Od roku 2012 jsem na "volné noze" a věnuji se čistě tanci a pořádání vzdělávacích a uměleckých seminářů. Založila jsem BOA vzdělávací agenturu a otevřela vlastní pohybové studio Bosorka. Protože neustále pracuji s lidmi, je pro mě zásadní mít stále co nabízet, a tedy se taky neustále sama rozvíjet.Pro novou inspiraci si momentálně každoročně jezdím do Barcelony, kde se v rámci svého pobytu účastním nejen kurzů afrického tance pod vedením Afričanů, ale i dalších tanečních a terapeutických kurzů.

Jsem vdaná, jsem máma dvouletého chlapečka.