PĚT ORGÁNŮ – v medicíně, v tanci, v životě

Když jsem byla malá, slyšela jsem o případu nějakého těžce nemocného chlapce, kterému už lékaři nedávali žádnou naději na přežití. On se ale najednou zázračně uzdravil. Sám potom řekl, že když už medicína nemohla nabídnout žádný způsob léčby, vymyslel si svoje postavy bojovníků, které několikrát denně posílal do svého těla, představoval si, jak bojují s jeho nemocí a postupně ji ničí, až opravdu zvítězili a on se uzdravil. Kolik na tom je či není pravdy, to nevím. Nicméně ten příběh na mě tehdy tak zapůsobil, že jsem začala věřit v obrovskou sílu představivosti a stala se přirozenou součástí mého života.

K první představě komunikace se svými vnitřními orgány došlo, když jsem byla poprvé v Guineji, měla jsem strach z všudypřítomných nemocí a několik z mých kolegů zrovna dostalo malárii. Každé ráno jsem začínala „procházkou“ po útrobách svého těla, zastavovala se u jednotlivých orgánů, představovala si je a zkoušela s nima prohodit pár vlídných slov, abych je podpořila v jejich zdravé činnosti. Tyto procházky se mi zalíbily, a tak jsem se k nim vracela i po návratu domů a postupně se dostávala k dalším souvislostem této vědy o lidském těle, která tu existuje už po tisíce let…..

Čím déle jsem se věnovala tanci a taneční terapii, tím víc jsem vnímala souvislosti mezi naší myslí a zdravotním stavem. Což ovšem není nic nového a člověk je schopen spoustu těchto věcí vnímat. Druhá věc ale je, dokázat v tom udělat nějakou změnu, porozumět si, převzít zodpovědnost za své zdraví. Najít si čas na svoje tělo a komunikaci s ním. Čas na zamyšlení se nad svým životem a jeho rytmem, nad emocemi, které nás ovládají. To je část cesty, která už není tak snadná.

Co jde těžko pochopit hlavou a vyjádřit slovy, jde líp uchopit v pohybu a tanci. Proto jsem na svých lekcích začala víc pracovat s tímto tématem, s tématy našich orgánů a jejich funkcí, které dosud nejkomplexněji popsala celostní medicína. Z těchto lekcí vzešla taky myšlenka hudby, která mi dosud chyběla a která by byla složená speciálně pro tyto cesty do hlubin našeho těla, do hlubin našeho vědomí.

Už pár let znám skladatele Davida Rottera, který zkomponoval hudbu pro několik známých českých filmů i divadelních představení. Velmi mě oslovilo také jeho poslední CD, ve kterém, ve spolupráci s předními českými umělci, zhudebnil básně Jana Skácela. Proto jsem ho oslovila se svojí myšlenkou složení hudby pro každý z pěti hlavních orgánů podle celostní medicíny. Jak by mohly znít naše játra, srdce, žaludek, plíce a ledviny, kdybychom je opravdu navštívili a zaposlouchali se do nich…. Tato myšlenka se mu zalíbila, a proto se do toho pustil a sám se začal do hloubky o celostní medicínu zajímat. Jak mi poté sám řekl, změnilo mu to život a objevil spoustu nového. Výsledek naší práce je právě v konečné fázi a už za pár dní vznikne CD „Hudba pěti okruhů“, které má za cíl přiblížit nás k našemu tělu, zdraví, k nám samotným. A to ať  v pohybu nebo poslechu.

Velmi ráda bych se s vámi podělila o tuto radost a výsledek naší dlouhé práce. Právě vznikající CD je tu tedy pro vás. Více o něm se můžete dozvědět ZDE. Přeju, ať vám dobře slouží (CD i zdraví)!