TVOŘIVOST je vnitřní zdroj, ne koupená značka

Ve Francii jsem se setkala s „terapeutickou“ metodou nabízející 10ti denní pobyt na Bali, ze kterého se vrátíte jako nový člověk. Nejen, že se změní vaše osobnost, ale naučíte se kompletně danou metodu do hloubky a navíc získáte certifikaci i pro její výuku. Cena tohoto pobytu je několikanásobek průměrné měsíční mzdy. Když jsem si o náplni této metody četla víc, došla jsem k něčemu, co populisticky kombinuje staré učení vycházející z čchi-kungu a tai-chi.

Ve Španělsku jsem se zúčastnila poměrně drahého workshopu metody, která se také pyšní vlastní registrovanou značkou a trénuje své lektory, kteří jediní ji mohou šířit dál. Dostala jsem podivnou kombinaci taneční terapie, afrotance a improvizace, a to, z mého pohledu, ve velmi nekvalitním a laickém provedení.

Mohla bych takhle pokračovat dalšími příklady, protože nové přístupy mě vždycky zajímaly, a tak jsem toho během cestování pochodila celkem dost. Můj současný pocit z toho je, že se stydím za nepokoru, která v těchto sférách vládne. Za potřebu pojmenovávat a prodávat vlastní značku z kombinace něčeho, co už tu existuje po věky a zneužívat základní lidský potenciál – tvořivost. Meditace, tanec, pohyb, vnímání svého těla, celostní medicína, psychosomatika, dechová cvičení, změněné stavy vědomí, jóga, psychologie….Není to snad něco, co tu s námi je už léta, staletí či dokonce tisíciletí?

Všímám si, že tento trend zakládání „nových“ metod roste i u nás a nějak tomu nemůžu porozumět. Dává mi to smysl v celosvětově uznávaných terapeutických směrech, které se registrací brání laickému zneužívání. V učeních, která jsou zaměřená na zdraví zcela konkrétním postupem (např. hormonální jóga). Případně jsem ještě schopná to pochopit u některých tanečních forem, pokud přináší něco opravdu převratně nového…. Vydělávat na kombinaci spontánního tance, béčkové terapie a meditace na tisíc různých způsobů, zastřešit to důmyslným jménem a vydávat to za světový originál, to mi přijde prostě ujetý.

Všechno, co potřebujeme k růstu a seberozvoji, už tady dávno máme a žádná nová značka nás nespasí ani to neurychlí. Pokud chcete růst, obraťte se k vlastní tvořivosti. Objevujte terapie, filozofie a cvičení, ale nekupujte si (za několikanásobek) jejich populistické modifikace. Cesta se tím neurychlí.

K napsání tohoto článku mě motivovalo několik telefonátů, které jsem za poslední měsíc měla. Volající se mě ptali na kurz Kreativní terapeutický tanec, který organizuju. Některé velmi zajímalo, jestli mám na kurz vlastní certifikaci a jestli po jeho absolvování získají papír, že všechno, co se v něm naučili, můžou pak sami učit. Ježí se mi vlasy na hlavě, že toto je jejich jedinou motivací a říkám NE!!! Kreativita a tvořivost (natož terapie!) to přece nejsou věci, které si prostě koupím a lusknutím prstu jsem mistr. Je to naopak cesta a proces, které můžu výrazně podpořit setkáváním s inspirativníma lidma, učením a především vlastní praxí. Tato cesta ale nikdy nekončí, protože ani zdroj skutečné kreativity nemá limity.

Takže ne, razítko lektora na celý život si u mě určitě nekoupíte. Nabízím impulz, inspiraci, bezpečný prostor a setkání s lidma a metodama, které mě hodně posunuly na mé vlastní cestě a vychází z jasných směrů. Ta další práce je ale na vás! Na nás.